İşte ilk gün hazırlığı

Çıktılar

Bu oturum engelli iş arayana:

·         Bir işe başlarken ilk izlenim oluşturmada şanslarınızı ne şekilde arttırmanız için

·         Harika bir izlenim yaratmada yardım etmek için gerekli bilgi ve araçları sağlar.

 

Gerekçe

İş yerinde ilk güne başlamak herkes için büyük bir olaydır. Engelli bir kişi meslektaşlarının ona nasıl tepki vereceğini merak edebilir. Bu oturumda, destekli iş istihdamı koçu, işyerine nasıl kolaylıkla entegre olacağı hakkında bazı faydalı tavsiyeler vermelidir. Yeni firmada ilk günü yaklaşır ve kişi gerginleşebilir. İki önemli gerçek sakinleşmesine yardım etmelidir. İlk olarak, siz destekli iş istihdamı koçu olarak patronun onu niteliklerine ikna olduğu için işe aldığının altını çizmelisiniz. Müdürü onu destekleyecektir çünkü kimse çalışanın başlangıçtan itibaren bir kahraman olacağını beklemez. Zaman içerisinde kişi, önceki bilgisi ve devamlı eğitim yoluyla yeni işine aşina olur. Siz destekli iş istihdamı koçu olarak danışanınızı, henüz olmamış şeyler hakkında meraklanmaması ve herşeyi doğal akışına bırakması konusunda cesaretlendirmelisiniz.

İkinci tavsiyenin uygulanması biraz zordur. Kişinin yeni meslektaşları daha önce engelli bir kişiyle hiç irtibata geçmemiş olabilir. Eğer meslektaşları kendini yeni durum hakkında ne yapacağı konusunda endişeli hissederse o zaman danışanınız bu durumla sakin ve kolay bir şekilde başa çıkacak doğru insandır. Unutmayınız ki meslektaşı ona engelinden dolayı saygısızlık yapmayacaktır. Tam tersi doğrudur. Meslektaşları ona doğal saygı ile davranacak ve hatta engelinizle ilgili dürüst ve açık olursanız size daha çok saygı duyacaklardır.

Meslektaşlarınızın kesinlikle bilmesi gereken şey; iş yerinizin size herhangi bir engel teşkil edip etmediğidir. Bu özel bir çalışma cihazı veya uygulaması, dış hizmet(örneğin duyma engelli bireyler için tercüman) veya meslektaşlarınızdan tesadüfi bir yardım eli olabilir.

Engeller görülebilir fakat bazılarının tespit edilmesi zordur ve hatta bazen tamamen görünmez olabilirler. Siz destekli iş istihdamı koçu olarak tavsiye vermeli ve yanlış anlaşılmalar ve söylentilerden kaçınılmasına yardım etmelisiniz (örneğin eğer danışanınızın; insulin iğnesini yapmak için gün içinde birçok kez tuvalete gitmesi gerekirse)

Ayrıca, destekli iş istihdamı koçu olası anlaşmazlık durumları hakkında ve bunların nasıl çözülebileceği ya da kaçınılacağı konusunda tartışmayı dahil edebilir.  

 

İçerik

Bu oturum şunları içerir:

Tartışma: İşyerinde ilk güne nasıl hazırlanılır? Çalışma arkadaşları ve gözetmenlere nasıl davranılır? Uygun işyeri düzenlemeleri veya yardımcı teknolojiler nasıl istenir? Engelinizi nasıl ve ne zaman ifşa etmek uygundur? Meslektaşlardan nasıl destek istenir?

Etkinlikler:  “İstihdamda haklarınız”, “İşte kalma”,  “İşi muhafaza tavsiyeleri” etkinlikleri ve  “Anlaşmazlıklarla nasıl başa çıkılır?” testi (bakınız modül 3).